ROŚLINY, MATERIAŁY...PIELUCHY
Na czym polega nowoczesność pieluszek wielorazowych?
Od czasów tetry i majteczek ceratowych wynaleziono i rozpoczęto wykorzystywać inne materiały – dużo bardziej chłonne na wkłady i pieluszki formowane oraz specjalistyczny materiał oddychający i nieprzepuszczający wilgoci - PUL. Wielość rozwiązań sprawia, że można optymalnie dostosować czas schnięcia, chłonność, a także dodatkowe właściwości np. antybakteryjne.
1. TAJEMNICA NOWOCZESNYCH PIELUSZEK:
a. PUL – WARSTWA ODDYCHAJĄCA I NIEPRZEPUSZCZAJĄCA WILGOCI
PUL to materiał laminowany poliuretanem. Nie zawiera nylonu. To cienki, 100% poliester laminowany 2 mil lub 1mil grubości warstwą poliuretanową. To sprawia, że jest w 100% wodoodporny. Warstwę laminatu nanosi się na rozciągliwy poliester w wysokiej temperaturze.
Cechy materiału:
- 100% wodoszczelny
- Miękki, rozciągliwy, komfortowy w użytkowaniu (wygodny)
- Znosi wysokie temperatury (do 60 st.)
- Nie blaknie, nie złamie się, nie będzie się strzępił
- Wygodny na tyle, aby nosić go przy skórze
- Wiele kolorów i wzorów do wyboru
Te cechy sprawiają, że ten wysoko specjalistyczny materiał nadaje się idealnie na pieluszki dziecięce, ale jednocześnie znacznie podnosi ich cenę?
Tkanina PUL została pierwotnie wynaleziona do użycia w szpitalach jako bariera wodoszczelna. Akurat PUL, dlatego, że dawał się wysterylizować w wysokich temperaturach (co szczególnie istotne w szpitalach).
b. POLAR
To szereg tkanin o różnej gramaturze, ale podobnych właściwościach i składzie. Polary i mikropolary to 100% poliester. Posiada mikrootwory, które sprawiają, ze cała wilgoć jest wydalana na zewnątrz, a przy tym trzyma ciepło. Stąd znalazł swoje zastosowanie w tkaninach sportowych.
W pieluszkowaniu wykorzystuje się go na 2 sposoby:
- stanowi warstwę przy pupie dziecka (np. w pieluszkach z kieszonką). Dzięki temu całą wilgoć przenika do wkładów chłonnych, a przy pupie jest sucho podobnie, jak w jednorazowej pieluszce. Najlepiej nadaje się mikropolar.
- podwójna warstwa o specjalnym splocie nadaje się na otulacz. Zapewnia on nieprzepuszczanie wilgoci na zewnątrz, a jednocześnie ciągłą cyrkulację powietrza.
c. WEŁNA
2. MATERIAŁY CHŁONNE
a. TKANINA BAMBUSOWA
NIEOCZEKIWANA ZIELONA ALTERNATYWA DLA TYPOWEJ BAWEŁNY
Tkanina bambusowa zapewnia:
- wyjątkowo trwałą i jednocześnie delikatną strukturę
- kontrola cieplna oraz zwiększona przewiewność gwarantuje zmniejszoną potliwość
- naturalne właściwości antybakteryjne redukujące nieprzyjemne zapachy oraz przebarwienia
- wolne od chemicznych czynników wywołujących uczulenia
- pierwsze przyjazne środowisku, odnawialna alternatywa:
Bambus jest jedną z najszybciej rosnących roślin znaną człowiekowi. Niektóre gatunki mogą osiągnąć 12 m wysokości w mniej niż 4 lata. Raz ścięty, system korzenny bambusa puszcza natychmiast nowe pędy. Ten wzrost i samo rozprzestrzeniająca się natura bambusa czyni go niezmiernie odnawialnym surowcem. W dodatku uprawa bambusa nie wymaga nawadniania czy nawożenia chemikaliami gwarantując tym samym, że tkanina bambusa jest przyjazna dla środowiska. Dla porównania typowa bawełna jest najbardziej toksyczną uprawą dzisiejszych czasów. Potrzebuje ona 150 g chemikaliów do wyprodukowania wystarczającej ilości bawełny na jedną koszulkę. Produkcja bawełny zużywa ponad 1 MILIARD ton syntetycznych pestycydów rocznie, zużywając tak cenne zasoby wody i ziemi.
b. MIKRFIBRA (MIKROWŁÓKNA)
c. BAWEŁNA, bawełna organiczna
d. MUŚLIN
e. TKANINA KONOPNA
Konopie nie wymagają prawie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby rosły - pestycydów, nawozów, nawadniania itp. To najmocniejszy naturalny materiał, jaki do tej pory poznano, a przy tym bardzo prosty do utrzymania.
Tkanina konopna się praktycznie nie niszczy, jest bardzo chłonna, oddychająca i zapewnia doskonałą ochronę przed promieniowaniem UV.
Więcej zalet nie można już mieć?
Otóż można: tkanina konopna uwielbia być prana i suszona w wysokich temperaturach. Swoje właściwości superchłonne osiąga co najmniej po 4 praniach. Jednym słowem: nie wolno sądzić swojej nowej pieluszki konopnej po pierwszym użyciu. Wraz z używaniem chłonność będzie coraz lepsza. Idealny materiał na pieluszk.
Jak ze wszystkimi mięciutkimi tkaninami naturalnymi, tak i tkanina konopna prana w twardej wodzie staje się szorstka. Częste użycie minimalizuje jednak ten problem, ponieważ włókna tkaniny konopnej naturalnie wraz z użyciem miękną. Oczywiście nie poleca się używania zmiękczaczy do prania, ponieważ tworzą wokół włókien coś na kształt nieprzepuszczalnej warstwy, która zdecydowanie obniża chłonność tkaniny. Poza tym oczywiście mogą powodować wiele reakcji alergicznych itp.
Tkanina konopna może być prasowana w wysokich temperaturach, jeśli jest taka potrzeba. Jedną z jej największych zalet jest jej trwałość, przy odpowiedniej dbałości o np. pieluszkę konopną, przetrwa ona wszystkie inne pieluszki z naturalnych materiałów. To ekologiczna alternatywa dla bawełny, również ze względu na swoją trwałość. Jest nawet powiedzenie, ze tkaniny konopnej się nie nosi, to tkaniny konopnej się nie zużywa tylko używa.
Jest wiele rodzajów tkanin konopnych o różnym składzie, najczęściej występuje w połączeniu z bawełną.
3. ABY BYŁO PRZY PUPIE SUCHO
A. MIKROPOLAR
B. SUEDE CLOTH